Evenimente gratuite pentru copii la Bookfest Junior 1-5 iunie 2016

Programul atelierelor si al evenimentelor gratuite pentru copii la Bookfest Junior 1-5 iunie 2016

Bookfest Junior 2016 le-a pregătit o multime de surprize celor mici: concursuri de creație literară, întâlniri cu autori, proiecție de filme de animație, ateliere de desenat și de povestit, teatru de păpuși, noutăți editoriale pentru copii și adolescenți, happy-hour cu reduceri la cărțile pentru copii și adolescenți, cadouri, tombole cu premii și multe altele.

Marele concurs al acestei ediții: o sută de cărți pentru vacanță! Regulamentul concursului poate fi consultat AICI.

 

Ateliere si evenimente gratuite pentru copii la Bookfest Junior 1-5 iunie 2016

 

MIERCURI, 1 IUNIE

10:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Prezentare interactivă cărți Usborne, susținută de Elena Iordache și Alina Andrei, reprezentanți Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 11:00 EDITURA CORINT JUNIOR

Clubul Aventură și mister – atelier de storytelling. Construiește o poveste de aventuri.

 (STAND PROPRIU, PAV. C1)

 11:00 CURTEA VECHE PUBLISHING

Atelier de povești și ilustrație pentru copii cu vârste între 7 și 14 ani – Mandale dacice, vol. 2, de Mădălina Corina Diaconu și Mihai Ionuț Grăjdeanu.

Invitați: Mădălina Corina Diaconu și Mihai Ionuț Grăjdeanu.

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

 11:00 EDITURA LITERA MICĂ

Ateliere speciale pentru micii cititori: face painting, atelier de bricolat brățări (punere în practică a ideilor din cărțile fenomen Soy Luna – Disney și atelier de colorat Garda Felină – Disney).

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

12:30 EDITURA CASA RADIO

Lansarea audiobook-ului Aventurile lui Arik, de Ioana Nicolaie, în lectura autoarei.

Invitați: Ioana Nicolaie, Alexandrina Halic, Alexandru Ciubotariu.

Moderator: Daria Ghiu.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 12:30 EDITURA NICULESCU

Prezentarea noutăților editoriale pentru copii și adolescenți

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 13:00 CURTEA VECHE PUBLISHING

Călătorie în lumea întrebărilor fantastice: „De ce zboară vrăjitoarele pe cozi de mătură?” de Adina Rosetti, cu ilustrații de Cristiana Radu.

Atelier de povestit și ilustrat pentru copii cu vârste între 5 și 10 ani.

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

 

Citeste si:

Evenimente gratuite pentru copii 1 iunie 2016 in Bucuresti si alte

activitati. 

 13:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND.

„Make your own bookmark” – atelier de colorat și personalizat semne de carte, susținut de Elena Iordache și Alina Andrei, reprezentanți Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 13:30 EDITURA HUMANITAS

Campionatul poveştilor – atelier de povestit şi desenat cu scriitoarea Ioana Nicolaie

Alice în Ţara Minunilor, de Lewis Carroll / George şi codul indescifrabil, de Lucy şi Stephen Hawking

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

13:30 EDITURA NEMIRA – COLȚUL DE JOACĂ NEMI

Lansare de carte: Frumoasa și fusul, de Neil Gaman. Lectură: Laura Câlțea și Eli Bădică.

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

 14:00 EDITURA DIANA

Teatru de păpuși cu siluete: Scufița roșie.

(SCENA ARENA, PAV. C1)

 15:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”

Experimente ştiinţifice cu un strop de magie.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 15:00 EDITURA NEMIRA / COLȚUL DE JOACĂ NEMI.Un ceai cu Alice, Lectură: Veronica D. Niculescu.

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

15:00 Proiecţie de filme de animaţie semnate de Rony Oren, devenit celebru datorită simpaticelor sale clay characters/personaje din lut.

(STANDUL INVITATULUI DE ONOARE, PAV. C4)

15:00 LIBRĂRIA OKIAN. Which fictional character is this? – atelier

(SCENA ARENA, PAV. C1)

16:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”.Teatru de umbre – ‚How Elephant got His Trunk”.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 16:00 EDITURA LITERA

Ora de lectură Garda felină – Disney, cu actrița Monica Davidescu.

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

 17:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”. Experimente ştiinţifice cu un strop de magie.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 17:00 GRUPUL EDITORIAL LITERA

Lectură din seria de cărți Garda felină (Disney). Invitată: Monica Davidescu.

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

18:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”. Teatru de umbre – „How Elephant got his trunk”.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

18:00 EDITURA INTEGRAL

Lansarea volumelor: Magicianul, de Stelian Țurlea; Prostia omenească, de Lidia Batali; Simona and Her Magic Racket și Dracula Junior’s Diary, de Nana Pitz; Nightcreatures, CI Young; În liceu, de Andreea Coscai.

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

19:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”. Confecţionare păpuşi din hârtie.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

19:30 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”. Desen colaborativ.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

JOI, 2 IUNIE

10:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Prezentare interactivă cărți Usborne, susținută de Elena Iordache și Alina Andrei, reprezentanți Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR

Clubul Aventură și mister – atelier „Ilustrează o poveste de aventuri”.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

12:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

„Make your own bookmark” – atelier de colorat și personalizat semne de carte, susținut de Elena Iordache și Alina Andrei, reprezentanți Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

13:00 LIBRĂRIA OKIAN

The Bookshop Selling Game – atelier de role-playing.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

13:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

„Cum să crești un copil puternic. Metode care dezvoltă inteligența emoțională – Ana Zidărescu, Centrul de Parenting.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

14:00 EDITURA ARTHUR

Atelier de lectură Pălăria Vrăjitorului susținut de Teatrul Ion Creangă.

Înscrieri: https://goo.gl/4aQRe3

 

15:00 LIBRĂRIA OKIAN

Make a BookSelfie – atelier şi dezbatere despre cum alegem o carte.

(SCENA ARENA, PAV. C1)

 

15:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Purcelușul rătăcit vs. siguranța copiilor – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

16:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Dinozaurii și propria furie – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

17:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Reciclare și grija față de mediu – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

18:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Pirații și corectitudinea – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

19:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Cavaleri și prințese, basm sau stimă de sine?! – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

 

VINERI, 3 IUNIE

10:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Storytelling workshop/ Atelierul poveștilor – atelier susținut de grădinița și școala primară „Questfield”.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

11:00 DIDACTICA PUBLISHING HOUSE

Lansarea volumelor Literele vesele și Caruselul numerelor, de Simona Epure.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR

Pașaport pentru Cultură premiază școlile.

Prezentator: Teodora Nicolau (redactor-șef Corint Junior), Mihaela Daniela Cîrstea (inspector limba română).

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

11:00 LIBRĂRIA OKIAN

Don’t like your story! Mine’s better! –  atelier de poveşti cu finaluri absolut imprevizibile.

(SCENA AGORA, PAV. C4)

 

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR

Pașaport pentru Cultură premiază școlile.

Prezentator: Teodora Nicolau (redactor-șef Corint Junior), Mihaela Daniela Cirstea (inspector limba română).

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

12:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Happy Books/ Cărțile fericite – Cum ne sunt utile cărțile și ce putem învăța din ele?

Atelier pentru copii și părinți despre descifrarea poveștilor (atelier sustinut de„Questfield”).

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

13:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

„Dușmanii nevăzuți care îți sabotează relația cu copilul – Ana Bâtcă (Centrul de Parenting).

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

15:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Dinozaurii și propria furie – atelier sustinut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

16:00 LIBRĂRIA OKIAN

Wreck? Create? What’s the difference? Wreck (a page of) This Journal –  atelier de creaţie şi distracţie.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, BALCON, PAV. C1)

 

17:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Reciclare și grija față de mediu – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

18:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Pirații și corectitudinea – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

19:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

You Can Be Who You Want To Be – atelier de actorie pentru copii de 8+ ani, cu Marius Smîntînă (Smart Education).

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

20:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Concurs interactiv „Flags of the world”, susținut de Elena Iordache, reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

Citeste si: 

Bookfest Junior 2016. Peste 40 de evenimente pentru copii şi adolescenţi

 

SÂMBĂTĂ, 4 IUNIE

10:30 ePublishers – eLiteratura – eDidactica

Lansarea cărții POE-ZICI pentru cei mici, citite și de mămici, tătici, bunici, tăntici…, de Andreia Costin.

Invitați: Andreia Costin, Michiela Poenaru.

Moderator: Vasile Poenaru.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

11:00 Program artistic pentru copii, în limba ebraică, susţinut de Grădiniţa Gan Eden

(STANDUL INVITATULUI DE ONOARE, PAV. C4)

 

11:00 EDITURA PANDORA M

Lansarea volumului Bookătăria de texte şi imagini. Povestiri scrise, desenate, condimentate, sărate și dulci pentru toate vârstele… Volumul al doilea coordonat de Stela Lie şi Florin Bican, și publicat în parteneriat cu Faber Studio și Clubul Ilustratorilor.

Invitați: Dinu Dumbrăviceanu și Stela Lie.

Moderator: Magdalena Mărculescu.

(SCENA ARENA, PAV.C1)

 

11:00 EDITURA PARALELA 45

Joc și Joacă: cele mai frumoase cărți pentru copii – Mereu te voi iubi / Micul camion albastru / Prințesa și dragonul / Micuțul Eu sunt Eu / Cucurigu-Gagu, Roade-Tot și Roade-Mult

Invitaţi: Daniela Mișcov, Mihaela Pogonici, Viorel Zaicu

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

 

11:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

„Cum ajută jocul la dezvoltarea copiilor” – Cristina Buja (Fun Parenting).

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

12:00 „Clay Ground” – cu RONY OREN, autorul a peste 300 de volume dedicate copiilor, traduse în întreaga lume. Eveniment realizat în parteneriat cu Totul despre mame.

Participă: Despina Bădescu, Maria Tănăsescu și Victoria Pătrașcu.

(STANDUL INVITATULUI DE ONOARE, PAV. C4)

 

12:00 EDITURA ARTHUR

Lansarea antologiei Uite cine vorbește, din colecția „Cărțile mele”, coordonată de Florentina Sâmihăian și Liviu Papadima.

Invitați: Adina Popescu, Alex Moldovan, Elena Vlădăreanu, Ioana Nicolaie, Ioana Pârvulescu, Ladislau Daradici, Laura Grünberg, Radu Paraschivescu, Simona Popescu, Veronica D. Niculescu, Liviu Papadima, Florentina Sâmihăian.

Moderator: Matei Sâmihăian.

(SCENA ARENA, PAV. C1)

 

12:00 EDITURA CASA

Atelier de creație: Să confecționăm instrumente muzicale.

Invitată: Cristina Hornoiu (Talente de Năzdrăvani).

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

11:00 Program artistic pentru copii, în limba ebraică, susţinut de Grădiniţa Gan Eden

(STANDUL INVITATULUI DE ONOARE, PAV. C4)

 

13:30 EDITURA ARTHUR

Lansare de carte: Olguța și un bunic de milioane, de Alex Moldovan.

Invitați: Alex Moldovan, Adina Popescu, József Vass.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

14:30 EDITURA PALADIN

Lansarea volumelor Cele o sută de mii de regate, de N.K. Jemisin, Omul ilustrat, de Ray

Bradbury, și Marginea fundației, de Isaac Asimov.

Invitați: Invitați: Michael Hăulică, Ionuț Bănuță.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

15:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Distracție cu reacție – atelier de experimente știintifice Wow Lab (Smart Education) – pentru copii de 6+ ani.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

16:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Învață să joci șah! – Smart Education – atelier pentru copii de  5+ ani.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

17:00 EDITURA CORINT JUNIOR

Lansare de carte: Aventurile lui Păienjenel, de Joe Popov.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

17:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

„Joy of Mandalas” – atelier de desen pentru copii de 6+ ani,  cu Irina Petreanu (Smart Education).

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

18:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

Egiptul Antic – cum arată numele noastre scrise cu hieroglife și alte aplicații interactive.

Atelier susținut de Elena Iordache, reprezentant Usborne.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

 

DUMINICĂ, 5 IUNIE

10:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND

„Learn with Music” – atelier susținut de Miko Kids, pentru copii între 6 luni – 3 ani.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

11:00 EDITURA ARTHUR

Lansarea numărului 3 al revistei de creație pentru copii Ordinul povestitorilor.

Invitați: Adina Popescu (coordonatoarea revistei), Ioana Nicolaie, Laura Grünberg, Rami-Mihai Cristescu, Viviana Pantazică, Anastasia Tindeche, Radu Bucan, Iulian Oleniuc, Andrei Ioan Droc, Amelia Cimpoeșu, Maria Miruna Solomon, Dragoș Mihai Stoica, Emma Cristina Mora, Vali Mociornița, Gabriel Cărtărescu, Erin Hera Susanyi, Fabian Martin, Sara Zapodeanu.

Moderator: Matei Sâmihăian.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

11:30 EDITURA PARALELA 45

Lansare de carte: Lumea imaginată de…, de Keri Smith, autoarea cărții Jurnalul meu trăsnit (Colecţia „Cercul de lectură & scriere creativă“)

Invitaţi: Simona Popescu, Bogdan Teodorescu, Mihaela Pogonici,Viorel Zaicu.

(STAND PROPRIU, PAV. C2)

 

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR

Lansare de carte: Berlin, de Fabio Geda și Marco Magnone.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

12:00 EDITURA ARTHUR

Lansare de carte: Dosarul Popcorn, de Ana Rotea.

Invitați: Ana Rotea, Florentina Sâmihăian, Diana Zografi.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

12:00 EDITURA CASA

“Colierul meu cu pandantiv” – atelier de înșirat mărgele cu Laura Frunză (Idei pentru mămici și copii).

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

15:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”

Experimente ştiinţifice cu un strop de magie.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

16:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”

Teatru de umbre.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

17:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”

Experimente ştiinţifice cu un strop de magie.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

17:00 EDITURA CORINT JUNIOR

Premierea concursului de eseuri clubul Aventură și Mister.

(STAND PROPRIU, PAV. C1)

 

18:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”

Teatru de umbre.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

18:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”

Povești desenate cu Mihaela Șchiopu (artist vizual).

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

19:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”

Confecționare de păpuși din hârtie.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

 

19:30 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”

Desen colaborativ.

(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

Detalii Eveniment

Perioada:
01-05 June 2016

Orasul:
București

Abonează-te la Newsletterul Gokid! Fii la curent cu evenimentele importante pentru copii din București!
DISTRIBUIE

EVENIMENTE SI ACTIVITATI LA CARE MERGEM CU COPILUL