Kinodiseea, Festivalul Internațional de Film pentru Copii, 13-22 noiembrie 2015

00:00:00 - 00:00:00
13-22 November 2015
București

 

Programul complet al Festivalul Internațional de Film pentru Copii Kinodiseea. Peste 100 de premiere naționale, 29 de filme de lungmetraj și animații și 80 de scurtmetraje, în total peste 140 de proiecții.

 

kinodiseea festivalul international de film pentru copii 2

 

Kinodiseea, Festivalul Internațional de Film pentru Copii, se va desfasura intre 13-22 noiembrie 2015 la Bucuresti, la Cinema Studio, Cinema Pro, Cinema Elvire Popesco, Cinema Eforie și Cinema Union și va aduce pe marele ecran peste 100 de premiere naționale, 29 de filme de lungmetraj și animații și 80 de scurtmetraje, în total peste 140 de proiecții.

Printre filmele prezentate in cadrul festivalului se gaseste si filmul de animație “Micul Prinț / Le Petit Prince”, ecranizarea celebrului roman francez al lui Antoine de Saint-Exupéry, în regia lui Mark Osborne (care a mai regizat și producția Pixar „Kung Fu Panda”), ajunge pe marile ecrane din București, în premieră națională, la Kinodiseea. Filmul este considerat ca fiind unul dintre cele mai scumpe filme franțuzești de animație realizate vreodată. 

Review si trailer Micul Prinț / Le Petit Prince

Festivalul Kinodiseea, aflat la cea de-a șaptea ediție, inaugurează anul acesta o secțiune nouă dedicată adolescenților – Teenagers in Focus, care va prezenta publicului tânăr trei lungmetraje în premieră națională, nominalizate și premiate la importante festivaluri internaționale de film.

 

kinodiseea 2015

Kinodiseea își extinde programul cu proiecții suplimentare pana pe 22 noiembrie. programul modificat al festivalului este disponibil mai jos si pe www.kinodiseea.ro.

Programul complet al filmelor din cadrul Festivalului Internațional de Film pentru Copii Kinodiseea

Program KINOdiseea Cluj-Napoca            Program KINOdiseea Constanta

Program Kinodiseea in București

 [Legenda: +3 film recomandat copiilor mai mari de 3 ani]

Vineri, 13 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română. Suedia, Regia: Christian Ryltenius
  • 12:00 – Molly Moon și incredibila carte a hipnozei, +7, UK, Regia: Christopher Rowley, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival și la Seattle IFF
  • 14:00 – Mats și pantalonii de aur, +11, Regia: Ella Lemhagen, Țara: Suedia, Premii: Children’s Jury Prize in Lubeck IFF, Competiție, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 17:00 – O minte sclipitoare / A brilliant young mind, secțiunea Teenagers in Focus, Regia: Morgan Mathews, Cu: Asa Butterfield, Sally Hawkins, Rafe Spall, Ţara: Marea Britanie, +14
  • 19:00 – Gala de deschidere Kinodiseea + premieră Cântecul Mării / Song of the sea, Regia: Tomm Moore, Cu: David Rawle, Brendan Gleeson, Lisa Hannigan, Țara: Irlanda, Danemarca, Belgia, Luxemburg, Premii: Nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film de animație în 2015, nominalizat la Cesar pentru cea mai bună animație, Satellite Award pentru Cel mai bun lungmetraj de animație, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Cinema Union

 

  • 10:00 – Calup scurt-metraje 3-6 ani nr. 1
  • 12:00 – Calup scurt-metraje 6-9 ani nr. 1
  • 19:00 – Fabuloasa lume a lui Jules Verne, Regia: Karel Zeman Cu: Lubor Tokos, Arnost Navrátil, 1958, Țara: Cehia, Premii: nominalizat la Hugo Awards 1962, +8 ani, *Proiectat cu sprijinul Centrului Ceh.
Hollywood Multiplex

 

  • 10:00 – Tim Robotul Incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 12:00 – Cei șapte corbi / Seven Ravens, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 19:00 – Labyrinthus, +12, Regia: Douglas Boswell, Țara: Belgia, Premii: Golden Gryphone la Giffoni Film Festival, Youth Award at Sao Paolo IFF, premiera mondială la Toronto IFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză

Cumpara / rezerva bilete

Sâmbătă, 14 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 13:30 – Micul Prinț, +6, Regia: Mark Osborne (Pixar), voci: Marion Cottilard, Jeff Bridges, Ricky Gervais, James Franco, Paul GIamatti, Rachel McAdams, țară: Franța, Proiectat cu subtitrare în română
  • 15:30 – Kick it!, +10, Regia: Katarina Launing, Țara: Norvegia, Premii: Mențiune specială la TIFF Kids Toronto, Cel mai bun film la Chicago ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 17:00 – Tim robotul incredibil, +7, în prezența regizorului, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 19:00 – Curcubeul / Rainbow, +7, Regia: Nagesh Kukunoor, Țara: India, Premii: Grand Prix and of the Generation Kplus International Jury and Crystal Bear at Berlinale 2015, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Cinema Union

 

  • 11:00 – Calup scurtmetraje 9-12 ani nr. 1
  • 14:00 – Calup scurtmetraje 12-15 ani nr. 1
  • 19:00 – O călătorie la începutul timpului / Journey to the beginning of time, regie: Karel Zeman, Fred Ladd, +7, 1955, Țara: Cehia, *Proiectat cu sprijinul Centrului Ceh
Hollywood Multiplex

 

  • 11:00 – Orășelul Alandala, +4, dublat în limba română
  • 16:30 – Molly Moon și incredibila carte a hipnozei, +7, UK, Regia: Christopher Rowley, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival și la Seattle IFF
  • 19:00 – Cântecul Mării / Song of the Sea, +7, Regia: Tomm Moore, Cu: David Rawle, Brendan Gleeson, Lisa Hannigan, Țara: Irlanda, Danemarca, Belgia, Luxemburg, Premii: Nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film de animație în 2015, nominalizat la Cesar pentru cea mai bună animație, Satellite Award pentru Cel mai bun lungmetraj de animație, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză

Cumpara / rezerva bilete

Duminică, 15 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 11:00 – Brendan și secretul din Kells / The Secret of Kells, +5 (dublat în limba română), Regia: Tomm Moore, Nora Twomey, Cu: Evan McGuire, Brendan Gleeson, Țara: Irlanda, Belgia, Franta, Premii: Nominalizat la Oscar pentru Cel mai bun film animat, Premiul publicului la Annecy IAFF, în competiție la Premiile Academiei Europene de Film, *proiectat cu sprijinul Clorofilm
  • 13:30 – Labyrinthus, +12, Regia: Douglas Boswell, Țara: Belgia, Premii: Golden Gryphone la Giffoni Film Festival, Youth Award at Sao Paolo IFF, premiera mondială la Toronto IFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 15:30 – Avioane de hârtie, +10, Regia: Robert Connolly, Țara: Australia, Premii: Nominalizat la Berlinale 2015, Generation Kplus, Cinematheque Young Critics Club Award Best Children’s Film in Jerusalem FF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 17:00 – Kirikou și vrăjitoarea, +7, Regia: Michel Ocelot, Țara: Franta, Belgia, Luxemburg, Premii: Best Animated Feature Film in Annecy IAFF (1999), Cinekid Film Award, *dublat în limba română, *Proiectat cu sprijinul Institutului Francez
  • 19:00 – Băiatul Fantomă / Phantom Boy, +12, premieră națională, Regia: Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol, Cu: Audrey Tautou, Jean-Pierre Marielle, Țara: Franta, Premii: Global premiere in Tiff Kids at Toronto IFF, * Proiectat cu subtitrări în română
Cinema Union

 

  • 11:00 – Calup scurtmetraje 9-12 ani
  • 14:00 – Calup scurtmetraje 12-15 ani nr. 2
  • 19:00 – Prințesa cu stea în frunte, +7, Regia: Martin Fric, Țara: Cehia, *Proiectat cu sprijinul Centrului Ceh
Hollywood Multiplex

 

  • 11:00 – De trei ori în bucluc / Triple Trouble, +4, dublat în limba română, Regia: Albert Hooft, Paco Vink, Țara: Olanda, Premii: Cinekid Amsterdam 2014
  • 16:30 – Lola pe vaporaș, +7, Regia: Thomas Heinemann, Țara: Germania, Premii: Audience Award for Best Feature Film & Children’s Jury Award for Best Live Action in Seattle IFF 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
  • 19:00 – Curcubeul / Rainbow, +7, Regia: Nagesh Kukunoor, Țara: India, Premii: Grand Prix and of the Generation Kplus International Jury and Crystal Bear at Berlinale 2015, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză

Cumpara / rezerva bilete

Luni, 16 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 10:00 – Tim robotul incredibil, +7, în prezența regizorului, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 12:00 – Cei șapte corbi, +8, în prezența producătorilor, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 14:00 – De trei ori în bucluc / Triple trouble, +4, dublat în limba română, Regia: Albert Hooft, Paco Vink, Țara: Olanda, Premii: Cinekid Amsterdam 2014
  • 17:00 – Slăbănoaga de soră-mea / My Skinny Sister, +11, Regia: Sanna Lenken, Țara: Suedia, Premii: Ursul de Cristal pentru Cel mai bun film (Generation Kplus) – Berlin 2015, Premiul publicului pentru Cel mai bun film scandinav – Goteborg 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română, *proiectat cu sprijinul Clorofilm
  • 19:00 – Păsări călătoare, +7, Regia: Olivier Ringer, Țara: Franța, Belgia, Premii: Best Film at Montreal ICFF and Zlin ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Cinema Union

 

  • 10:00 – Calup scurtmetraje 3-6 ani nr. 2 (dublat în limba română)
  • 12:00 – Calup scurtmetraje 6-9 ani nr. 2
  • 19:00 – Orchestra Reciclată / Landfill harmonic, +14, documentar, Regia: Brad Allgood și Graham Townsley, Ţara: Paraguay, Sectiunea Teenagers in Focus, în premiera națională
Hollywood Multiplex

 

  • 10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius
  • 12:00 – Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
  • 19:00 – Girlhood / Bande de filles, +14, Regia: Céline Sciamma, Cu: Karidja Touré, Assa Sylla, Țara: Franța, Premii: selectat la Sundance Film Festival 2015, Nominalizat la Cannes în secțiunea Queer Palm, Premiul Best Film la Stockholm IFF, Sectiunea Teenagers in Focus, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză

Cumpara / rezerva bilete

Marți, 17 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 10:00 – Avioane de hârtie, +10, Regia: Robert Connolly, Țara: Australia, Premii: Nominalizat la Berlinale 2015, Generation Kplus, Cinematheque Young Critics Club Award Best Children’s Film in Jerusalem FF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 12:00 – Cântecul Mării / Song of the sea, +7, Regia: Tomm Moore, Cu: David Rawle, Brendan Gleeson, Lisa Hannigan, Țara: Irlanda, Danemarca, Belgia, Luxemburg, Premii: Nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film de animație în 2015, nominalizat la Cesar pentru cea mai bună animație, Satellite Award pentru Cel mai bun lungmetraj de animație, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 14:00 – Mats și pantalonii de aur, +11, Regia: Ella Lemhagen, Țara: Suedia, Premii: Children’s Jury Prize in Lubeck IFF, Competiție, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 17:00 – Orchestra reciclată / Landfill Harmonic, +14, documentar, Regia: Brad Allgood și Graham Townsley, Ţara: Paraguay, Sectiunea Teenagers in Focus, în premiera naționala
  • 19:00 – Lăbuș / Paw, +7, Regia: Robert Pejo, Țara: Ungaria, Premii:International Children Jury’s Award at Schlingel ICFF, Competiție, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Hollywood Multiplex

 

  • 10:00 – Păsări călătoare, +7, Regia: Olivier Ringer, Țara: Franța, Belgia, Premii: Best Film at Montreal ICFF and Zlin ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 12:00 – Avioane de hârtie, +10, Regia: Robert Connolly, Țara: Australia, Premii: Nominalizat la Berlinale 2015, Generation Kplus, Cinematheque Young Critics Club Award Best Children’s Film in Jerusalem FF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 19:00 – O minte sclipitoare / A brilliant young mind, +14, secțiunea Teenagers in Focus, Regia: Morgan Mathews, Cu: Asa Butterfield, Sally Hawkins, Rafe Spall, Ţara: Marea Britanie

Cumpara / rezerva bilete

Miercuri, 18 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 10:00 – De trei ori în bucluc / Triple Trouble, +4, dublat în limba română, Regia: Albert Hooft, Paco Vink, Țara: Olanda, Premii: Cinekid Amsterdam 2014,
  • 12:00 – Pene Galbene, +5, dublat în limba română, Regia: Christian De Vita, Cu: Seth Green, Dakota Fanning, Țara: Franta, Premii: Global premiere at TIFF Kids Toronto 2015, *dublat în limba română, *proiectat cu sprijinul Intercom Film
  • 14:00 – Cei șapte corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 17:00 – Molly Moon și incredibila carte a hipnozei, +7, UK, Regia: Christopher Rowley, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival și la Seattle IFF
  • 19:00 – Slăbănoaga de soră-mea / My Skinny Sister, +11, Regia: Sanna Lenken, Țara: Suedia, Premii: Ursul de Cristal pentru Cel mai bun film (Generation Kplus) – Berlin 2015, Premiul publicului pentru Cel mai bun film scandinav – Goteborg 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română, *proiectat cu sprijinul Clorofilm
Hollywood Multiplex

 

  • 10:00 – Tim robotul incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 12:00 – Slăbănoaga de soră-mea / My Skinny Sister, +11, Regia: Sanna Lenken, Țara: Suedia, Premii: Ursul de Cristal pentru Cel mai bun film (Generation Kplus) – Berlin 2015, Premiul publicului pentru Cel mai bun film scandinav – Goteborg 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română, *proiectat cu sprijinul Clorofilm
  • 19:00 – Cei șapte corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză

Cumpara / rezerva bilete

Joi, 19 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 10:00 – Regele și pasărea cântătoare, +5 dublat în limba română, Regia: Paul Grimault, Cu: Serge Reggiani, Anouk Aimee, Țara: Franta, Premii: Prix Louis Delluc, 1979, Nominated for Best Feature Film Award in Chicago IFF, *Proiectat cu sprijinul Institutului Francez
  • 12:00 – Micul Prinț, +6, Regia: Mark Osborne (Pixar), voci: Marion Cottilard, Jeff Bridges, Ricky Gervais, James Franco, Paul GIamatti, Rachel McAdams, țară: Franța, dublat în limba română
  • 14:00 – Kick it! +10, Regia: Katarina Launing, Țara: Norvegia, Premii: Mențiune specială la TIFF Kids Toronto, Cel mai bun film la Chicago ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 17:00 – Labyrinthus, +12, Regia: Douglas Boswell, Țara: Belgia, Premii: Golden Gryphone la Giffoni Film Festival, Youth Award at Sao Paolo IFF, premiera mondială la Toronto IFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 19:00 – Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
Cinema Elvira Popescu

 

  • 10:00 – Lăbuș / Paw, +7, Regia: Robert Pejo, Țara: Ungaria, Premii:International Children Jury’s Award at Schlingel ICFF, Competiție, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Hollywood Multiplex

 

  • 10:00 – Zarafa, +8
  • 12:00 – Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
  • 19:00 – Orchestra reciclată / Landfill Harmonic, +14, documentar, Regia: Brad Allgood și Graham Townsley, Ţara: Paraguay, Sectiunea Teenagers in Focus, în premiera națională

Cumpara / rezerva bilete

Vineri, 20 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius
  • 12:00 – Păsări călătoare, +7, Regia: Olivier Ringer, Țara: Franța, Belgia, Premii: Best Film at Montreal ICFF and Zlin ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 14:00 – Lăbuș / Paw, +7, Paw, +7, Regia: Robert Pejo, Țara: Ungaria, Premii:International Children Jury’s Award at Schlingel ICFF, Competiție, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 19:00 – Girlhood / bande de filles, +14, Regia: Céline Sciamma, Cu: Karidja Touré, Assa Sylla, Țara: Franța, Premii: selectat la Sundance Film Festival 2015, Nominalizat la Cannes în secțiunea Queer Palm, Premiul Best Film la Stockholm IFF, Sectiunea Teenagers in Focus, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Cinema Elvira Popescu

 

  • 10:00 – Kick it! +10, Regia: Katarina Launing, Țara: Norvegia, Premii: Mențiune specială la TIFF Kids Toronto, Cel mai bun film la Chicago ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză

Cumpara / rezerva bilete

Sâmbătă, 21 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 13:30 – Inventatorul de jocuri, +8, Regia: Juan Pablo Buscarini, Cu: Joseph Fiennes, Tom Cavanagh, Țara: Italia, Argentina, Premii:Grand Jury Prize in Stockholm Film Festival Junior, Panorama, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română
  • 15:30 – Lola pe vaporaș, +7, Regia: Thomas Heinemann, Țara: Germania, Premii: Audience Award for Best Feature Film & Children’s Jury Award for Best Live Action in Seattle IFF 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
  • 17:00 – Tim robotul incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 19:00 – O minte sclipitoare / A brilliant young mind, +14, secțiunea Teenagers in Focus, Regia: Morgan Mathews, Cu: Asa Butterfield, Sally Hawkins, Rafe Spall, Ţara: Marea Britanie, +14
Cinema Elvira Popescu

 

  • 14:00 – Pene Galbene, +5, dublat în limba română, Regia: Christian De Vita, Cu: Seth Green, Dakota Fanning, Țara: Franta, Premii: Global premiere at TIFF Kids Toronto 2015, *dublat în limba română, *proiectat cu sprijinul Intercom Film, dublat în limba română
  • 16:00 – Brendan și secretul din Kells / The Secret of Kells, +5 (dublat în limba română), Regia: Tomm Moore, Nora Twomey, Cu: Evan McGuire, Brendan Gleeson, Țara: Irlanda, Belgia, Franta, Premii: Nominalizat la Oscar pentru Cel mai bun film animat, Premiul publicului la Annecy IAFF, în competiție la Premiile Academiei Europene de Film, *proiectat cu sprijinul Clorofilm, dublat în limba română

Cumpara / rezerva bilete

Duminică, 22 noiembrie
Cinema Eforie

 

  • 11:00 – Girlhood / Bande de filles, +14, Regia: Céline Sciamma, Cu: Karidja Touré, Assa Sylla, Țara: Franța, Premii: selectat la Sundance Film Festival 2015, Nominalizat la Cannes în secțiunea Queer Palm, Premiul Best Film la Stockholm IFF, Sectiunea Teenagers in Focus, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 13:30 – Micul Prinț, +6, Regia: Mark Osborne (Pixar), voci: Marion Cottilard, Jeff Bridges, Ricky Gervais, James Franco, Paul GIamatti, Rachel McAdams, țară: Franța
  • 15:30 – Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
  • 17:00 – Cei șapte corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 19:00 – Gala de premiere, proiecție film Curcubeul / Rainbow, +7, Regia: Nagesh Kukunoor, Țara: India, Premii: Grand Prix and of the Generation Kplus International Jury and Crystal Bear at Berlinale 2015, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Cinema Elvira Popescu

 

  • 13:00 – Regele și pasărea cântătoare, +5 dublat în limba română, Regia: Paul Grimault, Cu: Serge Reggiani, Anouk Aimee, Țara: Franta, Premii: Prix Louis Delluc, 1979, Nominated for Best Feature Film Award in Chicago IFF, *Proiectat cu sprijinul Institutului Francez, dublat în limba română
  • 14:30 – Inventatorul de jocuri, +8, Regia: Juan Pablo Buscarini, Cu: Joseph Fiennes, Tom Cavanagh, Țara: Italia, Argentina, Premii:Grand Jury Prize in Stockholm Film Festival Junior, Panorama, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română.

 

Trailere – cele mai bune filme pentru copii de la Festivalul Internațional de Film pentru Copii Kinodiseea, prezentate in în premieră la București, Cluj Napoca si Constanta.

Program Kinodiseea in Constanța, Tomis Mall, Cityplex , sala 3 

Luni, 23 noiembrie
  • 10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius
    12:00 – TIM Robotul Incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 14:00 – Pe cuvant de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
Marți, 24 noiembrie
  • 10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius
  • 12:00 – Cei Sapte Corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 14:00 – Pe cuvant de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
Miercuri, 25 noiembrie
  • 10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius
  • 12:00 – Cei Sapte Corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 14:00 – Zarafa, +5
Joi, 26 noiembrie
  • 10:00 – TIM Robotul Incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 12:00 – Cei Sapte Corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 14:00 – Zarafa, +5
Vineri, 27 noiembrie
  • 10:00 – TIM Robotul Incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 12:00 – Pe cuvant de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
  • 14:00 – Zarafa, +5

Cumpara / rezerva bilete

Program Kinodiseea in Cluj-Napoca, cinema Mărăști

Luni, 23 noiembrie
  • 10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius
  • 12:00 – Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
  • 14:00 – Tim Robotul Incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
Marți, 24 noiembrie
  • 10:00 – Cei Sapte Corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 12:00 – Orășelul Alandala, +4
  • 14:00 – Orchestra reciclată, +14, documentar, Regia: Brad Allgood și Graham Townsley, Ţara: Paraguay, Sectiunea Teenagers in Focus, în premiera naționala
Miercuri, 25 noiembrie
  • 10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius
  • 12:00 – Cei Sapte Corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
  • 14:00 – Pe cuvant de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română

Vineri, 27 noiembrie

  • 10:00 – TIM Robotul Incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
  • 12:00 – Lola pe vaporas, +7, Regia: Thomas Heinemann, Țara: Germania, Premii: Audience Award for Best Feature Film & Children’s Jury Award for Best Live Action in Seattle IFF 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
  • 14:00 – Girlhood, +14, Regia: Céline Sciamma, Cu: Karidja Touré, Assa Sylla, Țara: Franța, Premii: selectat la Sundance Film Festival 2015, Nominalizat la Cannes în secțiunea Queer Palm, Premiul Best Film la Stockholm IFF, Sectiunea Teenagers in Focus, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză.

Cumpara / rezerva bilete

 

Biletele pot fi achiziționate atât în ziua proiecției de la casieriile cinematografelor în care va avea loc Kinodiseea, între 13 și 22 noiembrie: Cinema Eforie, Cinema Union, Cinema Elvire Popesco și Hollywood Multiplex București Mall cât și în avans, pe Eventbook.ro (biletele pentru proiecțiile de la Hollywood Multiplex București Mall se vând doar la casierie sau pe hmultiplex.ro). O parte din suma adunată din biletele achiziționate va fi donată către Spitalul “Grigore Alexandrescu” din București pentru pacienții adolescenți care suferă în urma tragediei de la clubul Colectiv.

 

Prețul unui bilet este de 10 lei / adult și 7 lei / copil pentru ultimele două proiecții din timpul săptămânii și pentru toate proiecțiile din weekend. Pentru celelalte proiecții din timpul zilei și calupurile de scurtmetraje, intrarea este liberă și este necesară rezervarea locurilor pe www.kinodiseea.ro.

Anul acesta, spectatorii pot opta și pentru două tipuri de abonamente: un festival pass de o persoana de 50 lei și un family festival pass (pentru 4 persoane) de 150 lei.

Cea de-a șaptea ediţie a Festivalului Internaţional de Film pentru Copii Kinodiseea se va desfăşura la Cinemateca Eforie, Cinemateca Union, Cinema Elvire Popesco și Hollywood Multiplex București Mall.

 

Detalii Eveniment

Perioada:
13-22 November 2015

Ora incepere:
00:00:00

Ora terminare:
00:00:00

Orasul:
București

DISTRIBUIE

EVENIMENTE SI ACTIVITATI LA CARE MERGEM CU COPILUL