Câștigătorii Premiilor Oscar 2019

VIDEO. Azi-noapte a avut loc la Dolby Theatre din Hollywood, Los Angeles, gala de decernare a Premiilor Oscar 2019, aflată în acest an la ediţia 91. Vezi lista completă a câștigătorilor și nominalizaților la toate cele 24 de categorii ale prestigioaselor premii de la Hollywood.

CÂȘTIGĂTORII PREMIILOR OSCAR 2019

Cel mai bun film: „Green Book”, regizat de Peter Farrelly

Iată și trailerul filmului:

Toate nominalizătile categoriei Cel mai bun film:

  • Green Book – Peter Farrelly
  • Black Panther – Kevin Feige
  • BlacKkKlansman – Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele and Spike Lee
  • Bohemian Rhapsody – Graham King
  • The Favourite – Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday and Yorgos Lanthimos
  • Roma – Gabriela Rodríguez and Alfonso Cuarón
  • A Star Is Born – Bill Gerber, Bradley Cooper and Lynette Howell Taylor
  • Vice – Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay and Kevin J. Messick

Cel mai bun regizor: Alfonso Cuaron („Roma”)

Vezi trailer.

Toate nominalizătile categoriei Cel mai bun regizor:

  • Alfonso Cuarón – Romadouble-dagger
  • Spike Lee – BlacKkKlansman
  • Paweł Pawlikowski – Cold War
  • Yorgos Lanthimos – The Favourite
  • Adam McKay – Vice

Cel mai bun actor în rol principal: Rami Malek („Bohemian Rhapsody”)

Vezi aici interviul ce a urmat decernării premiului.

Toate nominalizătile categoriei Cel mai bun actor în rol principal:

  • Rami Malek – Bohemian Rhapsody as Freddie Mercury double-dagger
  • Christian Bale – Vice as Dick Cheney
  • Bradley Cooper – A Star Is Born as Jackson „Jack” Maine
  • Willem Dafoe – At Eternity’s Gate as Vincent van Gogh
  • Viggo Mortensen – Green Book as Frank „Tony Lip” Vallelonga

Cea mai bună actriţă în rol principal: Olivia Colman („The Favourite”)

  • Olivia Colman – The Favourite as Anne, Queen of Great Britain double-dagger
  • Yalitza Aparicio – Roma as Cleodegaria „Cleo” Gutiérrez
  • Glenn Close – The Wife as Joan Castleman
  • Lady Gaga – A Star Is Born as Ally Maine
  • Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me? as Lee Israel

Cel mai bun actor în rol secundar: Mahershala Ali („Green Book”)

Toate nominalizătile categoriei:

  • Mahershala Ali – Green Book as Don Shirleydouble-dagger
  • Adam Driver – BlacKkKlansman as Philip „Flip” Zimmerman
  • Sam Elliott – A Star Is Born as Bobby Maine
  • Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me? as Jack Hock
  • Sam Rockwell – Vice as George W. Bush

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Regina King („If Beale Street Could Talk”)

Toate nominalizătile categoriei:

  • Regina King – If Beale Street Could Talk as Sharon Riversdouble-dagger
  • Amy Adams – Vice as Lynne Cheney
  • Marina de Tavira – Roma as Sofía
  • Emma Stone – The Favourite as Abigail Masham
  • Rachel Weisz – The Favourite as Sarah Churchill

Cel mai bun film străin: „Roma”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Roma (Mexico) in Spanish and Mixtec – Directed by Alfonso Cuaróndouble-dagger
  • Capernaum (Lebanon) in Arabic – Directed by Nadine Labaki
  • Cold War (Poland) in Polish and French – Directed by Paweł Pawlikowski
  • Never Look Away (Germany) in German – Directed by Florian Henckel von Donnersmarck
  • Shoplifters (Japan) in Japanese – Directed by Hirokazu Kore-eda

Cel mai bun lungmetraj de animaţie: „Spider-Man: Into The Spider-Verse”.

Vezi aici toate nominalizările categoriei.

Cea mai bună scenografie: „Black Panther”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Green Book – Written by Nick Vallelonga, Brian Currie & Peter Farrellydouble-dagger
  • The Favourite – Written by Deborah Davis and Tony McNamara
  • First Reformed – Written by Paul Schrader
  • Roma – Written by Alfonso Cuarón
  • Vice – Written by Adam McKay

Cel mai bun scenariu adaptat: „BlacKkKlansman”

Toate nominalizătile categoriei:

  • BlacKkKlansman – Screenplay by Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee; based on the book by Ron Stallworthdouble-dagger
  • The Ballad of Buster Scruggs – Screenplay by Joel Coen & Ethan Coen; based on the short stories
  • All Gold Canyon by Jack London, The Gal Who Got Rattled by Stewart Edward White, and short stories by Joel Coen & Ethan Coen
  • Can You Ever Forgive Me? – Screenplay by Nicole Holofcener and Jeff Whitty; based on the book by Lee Israel
  • If Beale Street Could Talk – Screenplay by Barry Jenkins; based on the book by James Baldwin
  • A Star Is Born – Screenplay by Eric Roth, Bradley Cooper & Will Fetters; based on the 1954 screenplay by Moss Hart and the 1976 screenplay by Joan Didion, John Gregory Dunne & Frank Pierson; based on a story by Robert Carson & William A. Wellman

Cel mai bun scenariu original: „Green Book”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Green Book – Written by Nick Vallelonga, Brian Currie & Peter Farrellydouble-dagger
  • The Favourite – Written by Deborah Davis and Tony McNamara
  • First Reformed – Written by Paul Schrader
  • Roma – Written by Alfonso Cuarón
  • Vice – Written by Adam McKay

Best Original Score: Black Panther – Ludwig Göranssondouble-dagger

  • Black Panther – Ludwig Göranssondouble-dagger
  • BlacKkKlansman – Terence Blanchard
  • If Beale Street Could Talk – Nicholas Britell
  • Isle of Dogs – Alexandre Desplat
  • Mary Poppins Returns – Marc Shaiman

Cea mai bună imagine: „Roma”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Roma – Alfonso Cuaróndouble-dagger
  • Cold War – Łukasz Żal
  • The Favourite – Robbie Ryan
  • Never Look Away – Caleb Deschanel
  • A Star Is Born – Matthew Libatique

Cel mai bun montaj: „Bohemian Rhapsody”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Bohemian Rhapsody – John Ottmandouble-dagger
  • BlacKkKlansman – Barry Alexander Brown
  • The Favourite – Yorgos Mavropsaridis
  • Green Book – Patrick J. Don Vito
  • Vice – Hank Corwin

Cea mai bună coloană sonoră: „Black Panther”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Black Panther – Hannah Beachler (production design); Jay Hart (set decoration)double-dagger
  • The Favourite – Fiona Crombie (production design); Alice Felton (set decoration)
  • First Man – Nathan Crowley (production design); Kathy Lucas (set decoration)
  • Mary Poppins Returns – John Myhre (production design); Gordon Sim (set decoration)
  • Roma – Eugenio Caballero (production design); Bárbara Enríquez (set decoration)

Cel mai bun cântec original: „Shallow” („A Star Is Born”)

Toate nominalizătile categoriei:

  • „Shallow” from A Star Is Born – Music and Lyrics by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyattdouble-dagger
    „All the Stars” from Black Panther – Music by Mark Spears, Kendrick Lamar Duckworth and Anthony
  • Tiffith; Lyrics by Kendrick Lamar Duckworth, Anthony Tiffith and Solána Rowe
  • „I’ll Fight” from RBG – Music and Lyrics by Diane Warren
  • „The Place Where Lost Things Go” from Mary Poppins Returns – Music by Marc Shaiman; Lyrics by
  • Marc Shaiman and Scott Wittman
  • „When a Cowboy Trades His Spurs for Wings” from The Ballad of Buster Scruggs – Music and Lyrics by David Rawlings and Gillian Welch

Cel mai bun montaj de sunet: „Bohemian Rhapsody”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Bohemian Rhapsody – John Warhurst and Nina Hartstonedouble-dagger
  • Black Panther – Benjamin A. Burtt and Steve Boeddeker
  • First Man – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  • A Quiet Place – Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
  • Roma – Sergio Díaz and Skip Lievsay

Cel mai bun mixaj de sunet: „Bohemian Rhapsody”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Bohemian Rhapsody – Paul Massey, Tim Cavagin and John Casalidouble-dagger
  • Black Panther – Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter J. Devlin
  • First Man – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis
  • Roma – Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio Garcia
  • A Star Is Born – Tom Ozanich, Dean A. Zupancic, Jason Ruder and Steve A. Morrow

Cele mai bune efecte vizuale: „First Man”

Toate nominalizătile categoriei:

  • First Man – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J. D. Schwalmdouble-dagger
  • Avengers: Infinity War – Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick
  • Christopher Robin – Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould
  • Ready Player One – Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler and David Shirk
  • Solo: A Star Wars Story – Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy

Cel mai bun machiaj/ cea mai bună coafură: „Vice”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Vice – Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia Dehaneydouble-dagger
  • Border – Göran Lundström and Pamela Goldammer
  • Mary Queen of Scots – Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks

Cele mai bune costume: „Black Panther”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Black Panther – Ruth E. Carterdouble-dagger
  • The Ballad of Buster Scruggs – Mary Zophres
  • The Favourite – Sandy Powell
  • Mary Poppins Returns – Sandy Powell
  • Mary Queen of Scots – Alexandra Byrne

Cel mai bun scurtmetraj animat: „Bao”.

Vezi aici toate nominalizările categoriei.

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune: „Skin”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Skin – Guy Nattiv and Jaime Ray Newmandouble-dagger
  • Detainment – Vincent Lambe and Darren Mahon
  • Fauve – Jérémy Comte and Maria Gracia Turgeon
  • Marguerite – Marianne Farley and Marie-Hélène Panisset
  • Mother – Rodrigo Sorogoyen and María del Puy Alvarado

Cel mai bun lungmetraj documentar: „Free Solo”

Toate nominalizătile categoriei:

  • Free Solo – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dilldouble-dagger
  • Hale County This Morning, This Evening – RaMell Ross, Joslyn Barnes and Su Kim
  • Minding the Gap – Bing Liu and Diane Quon
  • Of Fathers and Sons – Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme and Tobias N. Siebert
  • RBG – Betsy West and Julie Cohen

Cel mai bun scurtmetraj documentar: „Period. End of Sentence”.

Toate nominalizătile categoriei:

  • Period. End of Sentence. – Rayka Zehtabchi and Melissa Bertondouble-dagger
  • Black Sheep – Ed Perkins and Jonathan Chinn
  • End Game – Rob Epstein and Jeffrey Friedman
  • Lifeboat – Skye Fitzgerald and Bryn Mooser
  • A Night at the Garden – Marshall Curry
DISTRIBUIE
GOKID este un calendar de evenimente si activităţi pentru copii si parinti. Zilnic venim cu recomandări utile pentru părinţi şi copii: locuri unde ieşim cu copilul, ateliere şi cursuri pentru copii, spectacole, activităţi în casa şi afară.Eşti organizator şi îţi doreşti ca şi evenimentul sau produsul tău să apară în paginile GOKID.ro? Scrie-ne la events [at] gokid [punct] ro şi găsim împreună cea mai bună cale de colaborare.Te aşteptăm!
Abonează-te la Newsletterul Gokid! Fii la curent cu cele mai noi evenimente, cursuri şi locaţii pentru copii!

EVENIMENTE SI ACTIVITATI LA CARE MERGEM CU COPILUL

NICIUN COMENTARIU

ADAUGĂ COMENTARIU