Oscar 2020. Câștigătorii Premiilor Oscar

VIDEO. Gala de decernare a Premiilor Oscar 2020 din 9 februarie 2020 de la Dolby Theatre din Hollywood, Los Angeles, a fost marcată anul acesta, mai mult decât oricând, de discursuri sau remarci cu tentă politică oferite de Brad Pitt, Joaquin Phoenix și alții. Vezi lista completă a câștigătorilor ediției 92 de anul acesta și nominalizații la toate cele 24 de categorii ale prestigioaselor premii de la Hollywood.

Iată câteva dintre cele mai importante momente ale serii:

CÂȘTIGĂTORII PREMIILOR OSCAR 2020

Cel mai bun film

Câștigător: Parasite – Kwak Sin-ae and Bong Joon-ho

Toate nominalizările categoriei Cel mai bun film:

  • Ford v Ferrari – Peter Chernin, Jenno Topping, and James Mangold
  • The Irishman – Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal, and Emma Tillinger Koskoff
  • Jojo Rabbit – Carthew Neal, Taika Waititi, and Chelsea Winstanley
  • Joker – Todd Phillips, Bradley Cooper, and Emma Tillinger Koskoff
  • Little Women – Amy Pascal
  • Marriage Story – Noah Baumbach and David Heyman
  • 1917 – Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren, and Callum McDougal
  • Once Upon a Time in Hollywood – David Heyman, Shannon McIntosh, and Quentin Tarantino

Cel mai bun regizor: Bong Joon-ho – Parasite

Toate nominalizările categoriei Cel mai bun regizor:

  • Martin Scorsese – The Irishman
  • Todd Phillips – Joker
  • Sam Mendes – 1917
  • Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

Cel mai bun actor în rol principal: Joaquin Phoenix – Joker as Arthur Fleck / Joker

Toate nominalizările categoriei Cel mai bun actor în rol principal:

  • Antonio Banderas – Pain and Glory as Salvador Mallo
  • Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood as Rick Dalton
  • Adam Driver – Marriage Story as Charlie Barber
  • Jonathan Pryce – The Two Popes as Cardinal Jorge Mario Bergoglio

Cea mai bună actriţă în rol principal: Renée Zellweger – Judy as Judy Garland

  • Cynthia Erivo – Harriet as Harriet Tubman
  • Scarlett Johansson – Marriage Story as Nicole Barber
  • Saoirse Ronan – Little Women as Josephine „Jo” March
  • Charlize Theron – Bombshell as Megyn Kelly
  • Renée Zellweger – Judy as Judy Garland

Cel mai bun actor în rol secundar: Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood as Cliff Booth

Toate nominalizările categoriei:

  • Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood as Cliff Booth
  • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood as Fred Rogers
  • Anthony Hopkins – The Two Popes as Pope Benedict XVI
  • Al Pacino – The Irishman as Jimmy Hoffa
  • Joe Pesci – The Irishman as Russell Bufalino

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Laura Dern – Marriage Story as Nora Fanshaw

Toate nominalizările categoriei:

  • Laura Dern – Marriage Story as Nora Fanshaw
  • Kathy Bates – Richard Jewell as Barbara „Bobi” Jewell
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit as Rosie Betzler
  • Florence Pugh – Little Women as Amy March
  • Margot Robbie – Bombshell as Kayla Pospisil

Cel mai bun scurtmetraj animat: Hair Love – Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver

VEZI FILMUL

Toate nominalizările categoriei:

  • Hair Love – Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver
  • Dcera (Daughter) – Daria Kashcheeva
  • Kitbull – Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson
  • Memorable – Bruno Collet and Jean-François Le Corre
  • Sister – Siqi Song

Cel mai bun scenariu original: Parasite – Bong Joon-ho and Han Jin-won

Toate nominalizările categoriei:

  • Parasite – Bong Joon-ho and Han Jin-won
  • Knives Out – Rian Johnson
  • Marriage Story – Noah Baumbach
  • 1917 – Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
  • Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino

Cel mai bun film străin: Parasite (South Korea) in Korean – directed by Bong Joon-ho

Toate nominalizările categoriei:

  • Parasite (South Korea) in Korean – directed by Bong Joon-ho
  • Corpus Christi (Poland) in Polish – directed by Jan Komasa
  • Honeyland (North Macedonia) in Turkish and Macedonian[12] – directed by Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov
  • Les Misérables (France) in French – directed by Ladj Ly
  • Pain and Glory (Spain) in Spanish – directed by Pedro Almodóvar

Cel mai bun lungmetraj de animaţie: Toy Story 4 – Josh Cooley, Jonas Rivera, and Mark Nielsen

Toate nominalizările categoriei:

  • Toy Story 4 – Josh Cooley, Jonas Rivera, and Mark Nielsen
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, Bonnie Arnold, and Brad Lewis
  • I Lost My Body – Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
  • Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh, and Marisa Román
  • Missing Link – Chris Butler, Arianne Sutner, and Travis Knight

Cel mai bun scenariu adaptat: Jojo Rabbit – Taika Waititi based on the novel Caging Skies by Christine Leunens

Toate nominalizările categoriei:

  • Jojo Rabbit – Taika Waititi based on the novel Caging Skies by Christine Leunens
  • The Irishman – Steven Zaillian based on the book I Heard You Paint Houses by Charles Brandt
  • Joker – Todd Phillips and Scott Silver based on characters created by Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson
  • Little Women – Greta Gerwig based on the novel by Louisa May Alcott
  • The Two Popes – Anthony McCarten based on his play The Pope

Cea mai bună imagine: 1917 – Roger Deakins

Toate nominalizările categoriei:

  • 1917 – Roger Deakins
  • The Irishman – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • The Lighthouse – Jarin Blaschke
  • Once Upon a Time in Hollywood – Robert Richardson

Cea mai bună coloană sonoră: Joker – Hildur Guðnadóttir”

Toate nominalizările categoriei:

  • Joker – Hildur Guðnadóttir
  • Little Women – Alexandre Desplat
  • Marriage Story – Randy Newman
  • 1917 – Thomas Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – John WilliamsBlack Panther – Hannah Beachler (production design); Jay Hart (set decoration)double-dagger

Cel mai bun cântec original: „(I’m Gonna) Love Me Again” from Rocketman – Music by Elton John; Lyrics by Bernie Taupin

Toate nominalizările categoriei:

  • „(I’m Gonna) Love Me Again” from Rocketman – Music by Elton John; Lyrics by Bernie Taupin
  • „I Can’t Let You Throw Yourself Away” from Toy Story 4 – Music and Lyrics by Randy Newman
  • „I’m Standing with You” from Breakthrough – Music and Lyrics by Diane Warren
  • „Into the Unknown” from Frozen II – Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • „Stand Up” from Harriet – Music and Lyrics by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo

Cel mai bun montaj de sunet: Ford v Ferrari – Donald Sylvester

Toate nominalizările categoriei:

  • Ford v Ferrari – Donald Sylvester
  • Joker – Alan Robert Murray
  • 1917 – Oliver Tarney and Rachael Tate
  • Once Upon a Time in Hollywood – Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Matthew Wood and David Acord

Cel mai bun mixaj de sunet: 1917 – Mark Taylor and Stuart Wilson

Toate nominalizările categoriei:

  • 1917 – Mark Taylor and Stuart Wilson
  • Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano
  • Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco, and Steven A. Morrow
  • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland
  • Once Upon a Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P. Minkler, and Mark Ulano
  • Bohemian Rhapsody – Paul Massey, Tim Cavagin and John Casalidouble-dagger

Cele mai bune efecte vizuale: 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, and Dominic Tuohy

Toate nominalizările categoriei:

  • 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, and Dominic Tuohy
  • Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, and Dan Sudick
  • The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, and Nelson Sepulveda
  • The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, and Elliot Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, and Dominic Tuohy

Cel mai bun machiaj/ cea mai bună coafură: Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan, and Vivian Baker

Toate nominalizările categoriei:

  • Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan, and Vivian Baker
  • Joker – Nicki Ledermann and Kay Georgiou
  • Judy – Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten, and David White
  • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis, and Rebecca Cole

Cele mai bune costume: Little Women – Jacqueline Durran

Toate nominalizările categoriei:

  • Little Women – Jacqueline Durran
  • The Irishman – Sandy Powell and Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo
  • Joker – Mark Bridges
  • Once Upon a Time in Hollywood – Arianne Phillips

Cel mai bun scurtmetraj: The Neighbors’ Window – Marshall Curry

Toate nominalizările categoriei:

  • The Neighbors’ Window – Marshall Curry
  • Brotherhood – Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon
  • Nefta Football Club – Yves Piat and Damien Megherbi
  • Saria – Bryan Buckley and Matt Lefebvre
  • A Sister – Delphine Girard

Cel mai bun lungmetraj documentar: American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert

Toate nominalizările categoriei:

  • American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert
  • The Cave – Feras Fayyad, Kirstine Barfod, and Sigrid Dyekjær
  • The Edge of Democracy – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, and Tiago Pavan
  • For Sama – Waad Al-Kateab and Edward Watts
  • Honeyland – Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, and Atanas Georgiev

Cel mai bun scurtmetraj documentar: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger and Elena Andreicheva

Toate nominalizările categoriei:

  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger and Elena Andreicheva
  • In the Absence – Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
  • Life Overtakes Me – John Haptas and Kristine Samuelson
  • St. Louis Superman – Smriti Mundhra and Sami Khan
  • Walk Run Cha-Cha – Laura Nix and Colette Sandstedt
DISTRIBUIE
GOKID este un calendar de evenimente si activităţi pentru copii si parinti. Zilnic venim cu recomandări utile pentru părinţi şi copii: locuri unde ieşim cu copilul, ateliere şi cursuri pentru copii, spectacole, activităţi în casa şi afară.Eşti organizator şi îţi doreşti ca şi evenimentul sau produsul tău să apară în paginile GOKID.ro? Scrie-ne la events [at] gokid [punct] ro şi găsim împreună cea mai bună cale de colaborare.Te aşteptăm!
Abonează-te la Newsletterul Gokid! Fii la curent cu cele mai noi evenimente, cursuri şi locaţii pentru copii!

EVENIMENTE SI ACTIVITATI LA CARE MERGEM CU COPILUL

NICIUN COMENTARIU

ADAUGĂ COMENTARIU