Bucharest Fringe #12 – Maratonul Teatrului Independent I 2022

23 Septembrie - 02 Octombrie 2022
București

♦️ Cele mai bune și mai noi producții independente, dar și spectacole invitate, evenimente alternative și formule performative inovative se văd LIVE la Teatrul Apropo și la teatrele partenere, în cadrul Festivalului Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, Ediția a 12-a.

♦️ 𝟐𝟑 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 – 𝟐 𝐨𝐜𝐭𝐨𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟐
𝑆𝑒𝑙𝑒𝑐𝑡̦𝑖𝑎 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑎𝑐𝑒𝑎𝑠𝑡𝑎̆ 𝑒𝑑𝑖𝑡̦𝑖𝑒 𝑎 𝑓𝑜𝑠𝑡 𝑟𝑒𝑎𝑙𝑖𝑧𝑎𝑡𝑎̆ 𝑑𝑒 𝑐𝑟𝑖𝑡𝑖𝑐𝑖𝑖 𝑑𝑒 𝑡𝑒𝑎𝑡𝑟𝑢 𝑆𝑖𝑙𝑣𝑖𝑎 𝐷𝑢𝑚𝑖𝑡𝑟𝑎𝑐ℎ𝑒, 𝑂𝑙𝑡𝑖𝑡̦𝑎 𝐶𝑖̂𝑛𝑡𝑒𝑐 𝑠̦𝑖 𝐶𝑟𝑖𝑠𝑡𝑖𝑎𝑛𝑎 𝐺𝑎𝑣𝑟𝑖𝑙𝑎̆, iar 𝐣𝐮𝐫𝐢𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐦𝐢𝐞𝐫𝐞 pentru spectacolele aflate în competiție este format din Marcela Motoc – actriță, Ana Turoș – actriță și Theodor Cristian Popescu – regizor și pedagog.

𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌𝐔𝐋 𝐅𝐄𝐒𝐓𝐈𝐕𝐀𝐋𝐔𝐋𝐔𝐈:

𝐕𝐈𝐍𝐄𝐑𝐈 𝟐𝟑 𝐒𝐄𝐏𝐓𝐄𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍𝑃𝐴𝑅𝐶 𝑂𝐵𝑂𝑅 – 𝘐𝘕𝘛𝘙𝘈𝘙𝘌 𝘓𝘐𝘉𝘌𝘙𝘈̆
18:45 „𝑁𝑜𝑡 𝑗𝑢𝑠𝑡 𝑎 𝑓𝑖𝑟𝑒 𝑠ℎ𝑜𝑤” („𝑁𝑢 𝑑𝑜𝑎𝑟 𝑢𝑛 𝑠𝑝𝑒𝑐𝑡𝑎𝑐𝑜𝑙 𝑐𝑢 𝑓𝑜𝑐”) I Oțet Light and Fire I Spectacol de comedie și jonglerii cu foc
19:30 „𝐷𝑒𝑧𝑙𝑒𝑔𝑎𝑛𝑖𝑒” | Corbu | spectacol sonor
20:30 „𝑆𝑡𝑎𝑡̦𝑖𝑎 13” de I.L Caragiale, regia: Alexandru P. Rusu I Syarela Arts & Anima Allegra Art

𝐒𝐀̂𝐌𝐁𝐀̆𝐓𝐀̆ 𝟐𝟒 𝐒𝐄𝐏𝐓𝐄𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍𝑃𝐴𝑅𝐶 𝑂𝐵𝑂𝑅 – 𝘐𝘕𝘛𝘙𝘈𝘙𝘌 𝘓𝘐𝘉𝘌𝘙𝘈̆
11:00 – 13:00 𝐴𝑡𝑒𝑙𝑖𝑒𝑟 𝑑𝑒 𝑐𝑜𝑛𝑓𝑒𝑐𝑡̦𝑖𝑜𝑛𝑎𝑟𝑒 𝑝𝑎̆𝑝𝑢𝑠̦𝑖 | adresat copiilor | susținut de Brândușa Oancă
17:00 ”𝐻𝑦𝑝𝑛𝑎𝑔𝑜𝑔𝑖𝑎” | Alina Tofan | performance imersiv
19:00 ”𝐷𝑜𝑛 𝐽𝑢𝑎𝑛” de J.B Molière, regia: Cristian Pepino | CrisACT Production
21:00 ”𝐻𝑢𝑚𝑎𝑛𝑠”, concept, regie și coregrafie: Vito Leone Cassano | Compagnia Eleina D., Italia

𝐃𝐔𝐌𝐈𝐍𝐈𝐂𝐀̆ 𝟐𝟓 𝐒𝐄𝐏𝐓𝐄𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍𝑃𝐴𝑅𝐶 𝑂𝐵𝑂𝑅 – 𝘐𝘕𝘛𝘙𝘈𝘙𝘌 𝘓𝘐𝘉𝘌𝘙𝘈̆
16:00 „𝐼̂𝑛𝑐ℎ𝑖𝑑𝑒 𝑜𝑐ℎ𝑖𝑖 𝑠̦𝑖 𝑎𝑖 𝑠𝑎̆ 𝑣𝑒𝑧𝑖 𝑚𝑎𝑖 𝑏𝑖𝑛𝑒” | Școala de Joacă | spectacol pentru copii și adulți accesibilizat integral pentru persoanele cu dizabilități
(Competiție)
📍Recul
11:00 – 14:00 Workshop de dans (acrobație aeriană) I Compagnia Eleina D., Italia (atelier dedicat profesioniștilor)
📍𝑃𝐴𝑅𝐶 𝑂𝐵𝑂𝑅 – 𝘐𝘕𝘛𝘙𝘈𝘙𝘌 𝘓𝘐𝘉𝘌𝘙𝘈̆
18:00 ”𝑊𝑎𝑛𝑡𝑒𝑑”, text și regie: Massimiliano Nugnes | Breasla Actorilor | spectacol de Commedia dell’Arte
📍𝑃𝐴𝑅𝐶 𝑂𝐵𝑂𝑅 – 𝘐𝘕𝘛𝘙𝘈𝘙𝘌 𝘓𝘐𝘉𝘌𝘙𝘈̆
20:30 𝐶𝑜𝑛𝑐𝑒𝑟𝑡 𝐴𝑙𝑒𝑥 𝑆̦𝑡𝑒𝑓𝑎̆𝑛𝑒𝑠𝑐𝑢

𝐋𝐔𝐍𝐈 𝟐𝟔 𝐒𝐄𝐏𝐓𝐄𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍Recul
11.00 – 14.00 Workshop de dans (acrobație aeriană) I Compagnia Eleina D., Italia (atelier dedicat profesioniștilor)
📍 Teatrul Apropo
19.00 „𝑇𝑟𝑒𝑏𝑢𝑖𝑒 𝑠𝑎̆ 𝑣𝑜𝑟𝑏𝑖𝑚”, regia: Teodora Tudose I Teatrul Apropo
(Premieră în Festival)
📍 unteatru
20.00 „𝑁𝑜𝑖, 𝑐𝑜𝑝𝑖𝑖𝑖 𝑐𝑢 𝑎𝑟𝑖𝑝𝑖” după Christiane F., regia Mariana Cămărășan I unteatru, Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
(Competiție)

𝐌𝐀𝐑𝐓̦𝐈 𝟐𝟕 𝐒𝐄𝐏𝐓𝐄𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍 Teatrul Bulandra, sala Toma Caragiu (Grădina Icoanei)
18.00 „𝐵𝑢𝑟𝑛𝑜𝑢𝑡” de Arcadie Rusu | UNATC „I.L. Caragiale” București și Linotip – Centru Independent Coregrafic
(First Time – Serile Teatrului Studențesc)
📍 Teatrul În Culise
19.30 „𝐶ℎ𝑒𝑙𝑛𝑒𝑟𝑢𝑙 𝑚𝑢𝑡” de Harold Pinter, regia: Alex Vlad | Teatrul În Culise
(Competiție)
📍 unteatru
21.00 „𝐸𝑓𝑒𝑐𝑡𝑒 𝑠𝑒𝑐𝑢𝑛𝑑𝑎𝑟𝑒” de Lucy Prebble, regia: Vlad Bălan | unteatru
(Competiție)

𝐌𝐈𝐄𝐑𝐂𝐔𝐑𝐈 𝟐𝟖 𝐒𝐄𝐏𝐓𝐄𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍 unteatru
19.00 „𝑇𝑜𝑎𝑡𝑒 𝑙𝑢𝑐𝑟𝑢𝑟𝑖𝑙𝑒 𝑝𝑒 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑚𝑖 𝑙𝑒-𝑎 𝑙𝑢𝑎𝑡 𝐴𝑙𝑜𝑖𝑠” de Cosmin Stănilă, regia: Andrei Măjeri | Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca
(spectacol invitat)
📍 Teatrul Infinit
19.00 ”𝑊𝑎𝑠𝑡𝑒𝑑”, regia: Vlad Isăilă | UNATC „I.L. Caragiale” București
(First Time – Serile Teatrului Studențesc)
📍 Teatrul Godot
20.30 „𝐻𝑜𝑡𝑒𝑙 𝐺𝑜𝑑𝑜𝑡”, producător George Remeș | Teatrul Godot
(Competiție)

𝐉𝐎𝐈 𝟐𝟗 𝐒𝐄𝐏𝐓𝐄𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍 unteatru
19.00 „𝐼𝑛𝑡𝑒𝑟𝑖𝑜𝑟-𝑙𝑢𝑚𝑖𝑛𝑎̆” de Ioana Hogman, regia: Mihai Păcurar | Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca
(spectacol invitat)
📍 Teatrul Apropo
19.00 „𝐴𝑙𝑡𝑓𝑒𝑙 𝑑𝑒 𝑠𝑐𝑟𝑖𝑠𝑜𝑟𝑖” după Tudor Mușatescu, coordonare scenică: prof. Dan Tudor și Adriana Guluțanu | Universitatea Hyperion, Trupa Etaju’ 4
(First Time – Serile Teatrului Studențesc)
📍 Teatrul Apropo
21.00 ”𝐿𝑜𝑜𝑘 𝑙𝑒𝑓𝑡, 𝑙𝑜𝑜𝑘 𝑟𝑖𝑔ℎ𝑡” de Neil LaBute, regia: Vlad Volf | Teatrul din Stejar, Iași
(Competiție)

𝐕𝐈𝐍𝐄𝐑𝐈 𝟑𝟎 𝐒𝐄𝐏𝐓𝐄𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍 Teatrul Apropo
19.00 ”𝑇𝐻𝑂𝑀 𝑃𝐴𝐼𝑁 – 𝐵𝐴𝑍𝐴𝑇 𝑃𝐸 𝑁𝐼𝑀𝐼𝐶” de Will Eno, regia colectivă: Filip Odangiu, Sinkó Ferenc, Diana Aldea | Centrul de Creație Maidan, Cluj-Napoca
(Competiție)

𝐒𝐀̂𝐌𝐁𝐀̆𝐓𝐀̆ 𝟏 𝐎𝐂𝐓𝐎𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍 Teatrul Apropo
17.00 ”𝐼𝑛 𝐵𝑒𝑡𝑤𝑒𝑒𝑛”, concept și coregrafie: Antonia Itineanț | UNATC „I.L. Caragiale” București
(First Time – Serile Teatrului Studențesc)
📍 Teatrul Infinit
18.30 „𝐶𝑢𝑚 𝑚𝑖-𝑎𝑚 𝑖̂𝑛𝑔𝑟𝑜𝑝𝑎𝑡 𝑓𝑟𝑎𝑡𝑒𝑙𝑒 𝑖̂𝑛 𝑎𝑠𝑓𝑎𝑙𝑡”, regia: Delia Neculau | UNATC „I.L. Caragiale” București
(First Time – Serile Teatrului Studențesc)
📍 unteatru
19.00 ”𝐻𝑒𝑎𝑟𝑡𝑏𝑢𝑟𝑛” | Cosmino Production, Germania
📍 Teatrul Apropo
21.00 ”𝑃𝑠𝑖ℎ𝑜𝑝𝑎𝑡𝑜𝑠”, text și regie: Norbert Boda | Trupa Țais și Teatrul Apropo
(Competiție)

𝐃𝐔𝐌𝐈𝐍𝐈𝐂𝐀̆ 𝟐 𝐎𝐂𝐓𝐎𝐌𝐁𝐑𝐈𝐄
📍 unteatru – INTRAREA LIBERĂ
11.00 – 14.00 Workshop „pentru oricine s-a identificat vreodată ca femeie”, condus de artistul vizual britanic Jo Johnston I Cosmino Production, Germania
📍 The Pub Universității
17.00 – ”𝐾𝑐𝑒𝑧𝑦𝑜𝑤 (𝑊𝑜𝑦𝑧𝑒𝑐𝑘)” de Georg Buchner, regia Mike Săvuică | Unfortunate Thespians, Teatrul Evreiesc de Stat, Universitatea Hyperion
(First Time – Serile Teatrului Studențesc)
📍 Linotip – Centru Independent Coregrafic
18.30 ”𝑇ℎ𝑒 𝐿𝑎𝑠𝑡 𝑅𝑎𝑖𝑑 𝑜𝑓 𝐻𝑢𝑚𝑎𝑛𝐾𝑖𝑛𝑑”, regia și coregrafia: Daniel Alexandru Dragomir | Contemporary Dance Dreamers
(Competiție)
📍 Linotip – Centru Independent Coregrafic
20.00 „𝐼𝑢𝑏𝑒𝑠̦𝑡𝑒-𝑚𝑎̆ 5 𝑚𝑖𝑛𝑢𝑡𝑒”, concept și coregrafie: Teodora Tudose | UNATC „I.L. Caragiale” București și Centrul Național al Dansului
(First Time – Serile Teatrului Studențesc)
📍 Teatrul Apropo
𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘃𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮 𝗱𝗲 𝗜̂𝗻𝗰𝗵𝗶𝗱𝗲𝗿𝗲 / 𝗣𝗿𝗲𝗺𝗶𝗲𝗿𝗲
📍 Teatrul Apropo
21:00 „𝐷𝑎𝑛𝑠𝑢𝑙 𝑚𝑜𝑟𝑡̦𝑖𝑖” de August Strindberg, regia: Radu Crăciun | Teatrul Apropo
(Premieră în Festival)

𝗘𝗹𝗲𝘃𝗶𝗶 𝘀̦𝗶 𝘀𝘁𝘂𝗱𝗲𝗻𝘁̦𝗶𝗶 𝑎𝑢 𝑖𝑛𝑡𝑟𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑔𝑟𝑎𝑡𝑢𝑖𝑡𝑎̆ (în baza unei rezervări trimisă la [email protected] și a carnetului vizat)


 RECOMANDARE

Detalii Eveniment

Perioada:
23 Septembrie - 02 Octombrie 2022

Orasul:
București

Abonează-te la Newsletterul Gokid! Fii la curent cu evenimentele importante pentru copii din București!
DISTRIBUIE

EVENIMENTE SI ACTIVITATI LA CARE MERGEM CU COPILUL