Festivalul AccesArt Timisoara

05-07 June 2015
Timisoara

Peste 150 de artiști vor scoate arta în Parcul Botanic din Timișoara între 5 şi 7 iunie 2015, la ediţia a 8-a a Festivalului AccesArt

acces-art timisoara

 

Cand? 05 iunie 2015 – 07 iunie 2015, 14:00

Unde? Parcul Botanic

În cadrul festivalului care, anul acesta, are tema „Asimetrii”, vor avea loc 60 de ateliere și workshop-uri de creație, 19 expoziții, instalații și performance-uri, 9 concerte și multe alte activități.Festivalul începe cu ateliere de creație (de la pictură pe sticlă, acuarelă, modelaj până la stencil-uri și graffiti), performance-urile a peste 50 de artiști plastici și se va încheia cu muzica celor de la Armies, BAB, Sonatic, Soulheads, Waka, Brum, PaperJam, Tzuc & Petzi (aka Petra Acker şi Tzuc) și NOPAME.

AccesArt este recomandat persoanelor între 1 şi +90 de ani.

Accesul la toate activităţile din cadrul festivalului este gratuit.

Evenimentul este organizat de Fundatia Rubin cu sprijinul Primăriei Municipiului Timișoara și al Consiliului Local Timișoara.

Programul festivalului AccesArt

Vineri, 5 iunie

14:00 – 18:00 Ebru Art – Atelier de pictură pe apă / Raluca Rişco
14:00 – 16:00 Facepainting / Emanuela Bidica
14:00 – 18:00 Portrete / Emanuel Gliga
14:00 – 18:00 Pictură pe sticlă / Marieta Barb
14:00 – 18:00 Pictură-Colaj / Marieta Barb
14:00 – 18:00 Atelier de pictură / Dana Scurtulescu
14:00 – 18:00 Improvizaţii muzicale cu Noni
14:00 – 18:00 Origami / Alexandra Barany
14:00 – 18:00 Pirogravură / Tibor Inaşi
14:00 – 18:00 iPhotography / Camelia Popescu
15:00 – 17:00 Yoga cu Manu Anghelescu
16:00 – 18:00 Coloriada.Hai să-ţi pictezi tricoul / Tourmaline Boutique
16:00 – 19:00 Reciclare creativă – suporturi de pahare din creioane colorate / Andrei Abrudean
16:00 – 18:00 Atelier de pastel uleios / Felicia Selejan
16:00 – 18:00 Atelier de comunicare în limbaj mimico-gestual / Angela Mate
16:00 – 18:00 code your bag / berg COMPUTERS

Sâmbătă, 6 iunie

14:00 – 18:00 Ebru Art – Atelier de pictură pe apă / Raluca Rişco
14:00 – 18:00 Pietre vii / Adrian Mihalcea Suru
14:00 – 16:00 Character and environment Concept Art / Eduard Gergely
14:00 – 16:00 Action Painting / Cloud Factory
14:00 – 16:00 Atelier de păpuși slavone cu Gayana / Cloud Factory
14:00 – 18:00 Atelier de comunicare în limbaj mimico-gestual / Angela Mate
14:00 – 18:00 Atelier de coliere şi expoziție Coliere cu păsări / Adela Opriş
14:00 – 18:00 Pirogravură / Tibor Inaşi
14:00 – 18:00 Case în Cetate / Biroul Individual de Arhitectură Cristian Boltres
14:00 – 18:00 Să modelăm cu T. Giucă şi H. Bojin
14:00 – 18:00 Colaj / Georgeta Petrovici
14:00 – 18:00 Portrete / Emanuel Gliga
14:00 – 18:00 / Bike Kitchen
16:00 – 18:00 Atelier Cut and Paste – Reciclăm creativ sticle / Pro Mediu Timiș
14:00 – 18:00 Improvizaţii muzicale cu Noni
14:00 – 16:00 Facepainting / Emanuela Bidica
14:00 – 18:00 Workshop de stikere / Eduard Nichitenco
14:00 – 18:00 Mandale / Diana Daminescu
16:00 – 18:00 code your bag / berg COMPUTERS
16:00 – 18:00 Digitizarea negativelor fotografice / Cosmin Damian şi Bogdan Marchevca
16:00 – 18:00 Color Dance (Dans Contemporan) / Alexandra Ibrasi
16:00 – 18:00 Expoziţie/workshop de fotografie / Aleksandra Petrov
16:00 – 19:00 Reciclare creativă – Colaje din creioane colorate / Andrei Abrudean

Duminică, 7 iunie

14:00 – 18:00 Ebru Art – Atelier de pictură pe apă / Raluca Rişco
14:00 – 18:00 Pirogravură / Tibor Inaşi
14:00 – 16:00 Facepainting / Emanuela Bidica
14:00 – 18:00 Mandala Tattoo / La Leti Tattoo
14:00 – 18:00 Case în Cetate / Biroul Individual de Arhitectură Cristian Boltres
14:00 – 18:00 Să modelăm cu T. Giucă şi H. Bojin
14:00 – 18:00 Ochelari de unică folosinţă / Eugenia Drăgoi Banciu
14:00 – 18:00 Portrete / Emanuel Gliga
14:00 – 18:00 Workshop de stikere / Eduard Nichitenco
14:00 – 18:00 Improvizaţii muzicale cu Noni
14:00 – 16:00 Atelier de păpuși slavone cu Gayana / Cloud Factory
16:00 – 18:00 Digitizarea negativelor fotografice / Cosmin Damian şi Bogdan Marchevca
16:00 – 18:00 Atelier de pastel uleios / Felicia Selejan
16:00 – 18:00 code your bag / berg COMPUTERS
16:00 – 18:00 Atelier acuarelă / Ovidiu Iovanel
16:00 – 19:00 Reciclare creativă – colaje din creioane colorate / Andrei Abrudean
16:00 – 19:00 Workshop de stenciluri / Florin Arhire

Expoziții AccesArt 2015

Emotional Theatral / Adrian Pîclișan / fotografie
Dialoguri Antagonice / Bogdan Nueleanu / sculptură
Comportament Temporal Asincron / Bogdan Marchevca / fotografie
Pastel urban / Emanuel Gliga / pastel
Multiple Personalities / Denis Budău / fotografie

Performance AccesArt 2015

Vă desenăm” / cu Sorin Bijan si studenți de la Facultatea de Arte și Design – vineri, 5 iunie, ora 17:00

ROGVAIV / coordonator proiect Cristian Sida / Facultatea de Arte și Design Timișoara. Grupa Pictură An I: Augustinov Margareta, Lupşa Astrid, Mălăel Florina, Ţurcanu Petru, Rusznak Arthur, Dinică-Nicolescu Andrei

ROGVAIV / coordonator proiect Cristian Sida / Facultatea de Arte și Design Timișoara. Grupa Pictura Master An II: Baciu Mădălina, Troancă Nicoleta, Bloju Roxana, Medar Andreea, Iancu Georgiana

Structuri vs Haos / coordonator proiect Dan Toma / Facultatea de Arte și Design Timișoara – vineri, 5 iunie, ora 18:00

Easy & Chill / Grafitti

Demonstrație acuarelă / Ovidiu Iovanel – vineri, 5 iunie, ora 16:00

Stand Up Magic / Daniel Hex – sâmbătă, 6 iunie, ora 16:00

Instalații AccesArt 2015

BIG HUG / Omul împotriva Vieţii / Corina Nani / Asociația Culturală Contrasens

Pomul Copilariei / coordonator Eugenia Dragoi Banciu / Liceul de Arte Plastice Timișoara

The Happiness of the Stones / Asociația Regia Artistică Timișoreană / cu intervenția artistului vizual Remus Dăescu

 

Detalii Eveniment

Perioada:
05-07 June 2015

Ora incepere:
14:00:00

Ora terminare:
19:00:00

Orasul:
Timisoara

Abonează-te la Newsletterul Gokid! Fii la curent cu evenimentele importante pentru copii din Timisoara!
DISTRIBUIE

EVENIMENTE SI ACTIVITATI LA CARE MERGEM CU COPILUL