CineMAiubit #23. International Student Film Festival 2019 | București 3-7 Decembrie 2019

03-07 Decembrie 2019
București

A 23­‐a ediție a Festivalului Internațional de Film Studențesc CineMAiubit va avea loc între 3 și 7 decembrie, la Cinemateca Eforie.

PROGRAM FESTIVAL

DESCHIDERE: Marti 3 decembrie 2019 / OPENING: Tuesday 3 December 2019

Ora 18:30 | Cinemateca EFORIE – hol / EFORIE Cinematheque – Lobby
Vernisaj expo foto, expo afișe, expo Augmented Reality & Virtual Reality / Opening of the photo and poster exhibition & Augmented Reality and Virtual Reality exhibition

Ora 19:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Ceremonia de deschidere Proiecție de gală: CREATIV – un film de Ioana Grigore, producție UNATC / Opening Ceremony Gala screening: CREATIV – a film by Ioana Grigore, produced by UNATC

Competiție internațională (1) / International Competition (1)

Gulraetur – Carrots

Jakab – Jakab

Tmunat Mishpahti Beshnati Ha Yudgimel – Portrait of My Family in my 13th Year

Shendy Wu: A Diary – Shendy Wu: A Diary

One Pair Coat – One Pair Coat

Miercuri 4 decembrie 2019 / Wednesday 4 December 2019

Ora 11:00
CineMAiubit Educational: CINETic – Workshop sound design / CINETic – Sound Design Workshop

Ora 14:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție românească (1) – Romanian Competition (1)

Crezi că-i grav? – Do you think it is serious?

Hai să dansăm – Don’t stop the dance

Temnițe și alte note despre ascunziș – Notes on Hiding

Film cu 16 personaje și o pisică – Film with 16 characters and a cat

9 iunie – June the 9th

Gyimesek Ritmusa – Rhythms of the Gyimes

Bar Mitzvah – Bar Mitzvah

Învață să pescuiești – Learn to fish

Dungi – Stripes

Cursa Vieții Mele – Race of my Life

Ora 16:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție românească (2) – Romanian Competition (2)

Hellen – Hellen

Alge – Algae

3 Dog Night – 3 Dog Night

Synthetica – Synthetica

Camera lui Gabi – Gabi’s Bedroom

Treplev Azi – Treplev Today

Margini – Edges

Contraindicatii – Contraindications

Ora 17:00 | UNMB – Sala Multimedia / UNMB – Multimedia Hall
CINE-RITM workshop de muzică de film / CINE-RITM Film Music Workshop

Ora 18:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție internațională (2) / International Competition (2)

Akram – Akram

Jaskinia Żółwi – Turtle Cave

L’Alleato – The Ally

Modern Babel – Modern Babel

Vednaj, Pochti – Once Nearly

Umut – Hope

Baka U Naftalanu – Naftalan

Romance Del Robo Del Sacramento – Ballad for the Robbery of the Sacrament

Ora 20:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție internațională (3) / International Competition (3)

Delivery Service – Delivery Service

Chimera – Chimera

Olimpia – Fogging

Mirega Lrega – Moment to Moment

Ovule – Ovule

Tynch Jai – A Quiet Place

Una Habitacion Propia – A Room of One’s Own

Dcera – Daughter

Joi 5 decembrie 2019 / Thursday 5 december 2019

Ora 11:00
CineMAiubit Educational: CINETic– Workshop storytelling & game design / CINETic – Storytelling & Game Design Workshop

Ora 11:00UNATC – Sala 112A / UNATC – Room 112A
CineMAiubit Educational: MIDPOINT Intensive Bucharest (doar pentru cei selectați) / MIDPOINT Intensive Bucharest (only for selected participants)

Ora 14:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție românească (3) – Romanian Competition (3)

Calipso – Calipso

Camera Obscura – The Obscure Room

El iubeste ochii mei – He loves my eyes

Întâlniri apropiate de gradul I – Relative Meetings

Mens Sana – Mens Sana

Blue Day – Blue Day

Mai încearcă – Keep trying

Operă În Două Acte – Opera In Two Acts

Ora 16:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție românească (4) – Romanian Competition (4)

Amit nem vettünk észre – What went unseen

Patul lui Procust – The Bed of Procrustes

A Love Story – A Love Story

Munca noastră cea de toate zilele – Our daily work

Probleme la apartamentul 14 – A mess at apartment 14

Duminica – Sunday

Tati – Daddy

Ora 18:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție internațională (4) / International Competition (4)

Duszyczka – Little Soul

Ultimul Părinte – The Last Reverend

Il Nostro Tempo – Our Time

Das Rote Rad – Bike of a Boy

Away – Away

Белым по черному – White Mark

Ora 20:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție internațională (5) / International Competition (5)

Noise – Noise

Vizita – The Visit

Of – Sigh

The Sea Laughs at the Mountain – The Sea Laughs at the Mountain

Výlet – The Trip

Vineri 6 decembrie 2019 / Friday 6 December 2019

Ora 11:00
CineMAiubit Educational: CINETic – Workshop animație / CINETic – Animation Workshop

Ora 11:00 | UNATC – Sala 112A / UNATC – Room 112A
CineMAiubit Educational: MIDPOINT Intensive Bucharest (doar pentru cei selectați) / MIDPOINT Intensive Bucharest (only for selected participants)

Ora 14:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție românească (5) – Romanian Competition (5)

Lola – Lola

Speranța – Hope

A Szűz Mária titkos művelet – Secret Operation Virgin Mary

Micul Gigant – DisAbilities

Despre viata, iubire, chiftele si tot restul… – All about life, love, meatballs and all the rest…

…și adu-l ardere – …offer him as a burnt offering

Silvia – Silvia

Firul Roșu – The Red String

Despre ce naiba să scriu? – What the heck should I write about?

Doar un telefon – Just a phone call

Rece a fost ploaia – Cold was the rain

We Build Your Sun – We Build Your Sun

Ora 16:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție internațională (6) / International Competition (6)

Jason – Jason

Ul – The Hive

Las Débiles Luces Lejanas – Far Faint Lights

Mi Shechalma – Torch

Je Ne Suis Pas Que Tu Vois – Je Ne Suis Pas Que Tu Vois

Echoes – Echoes

Ora 18:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție internațională (7) / International Competition (7)

In Love – In Love

Vânătoare de Hipopotam şi Crocodil – Hippopotamus & Crocodile Hunt

Space Cleaners – Space Cleaners

Папина дочка – Daddy’s Daughter

Ja Sa Nehrám – I Am Not Playing Anymore

Jo – Jo

Ora 20:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Competiție internațională (8) / International Competition (8)

End Of The Road – End Of The Road

Lumi Paralele – Parallel Worlds

Alzheimer Cafe – Alzheimer Cafe

One More Please – One More Please

Shantabai – Shantabai

Domani All’Alba – Tomorrow At Dawn

The Beauty – The Beauty

Ce Qui Reste – All That’s Left

Sâmbătă 7 decembrie 2019 / Saturday 7 December 2019

Ora 11:00 | UNATC – Sala 112A / UNATC – Room 112A
CineMAiubit Educational: MIDPOINT Intensive Bucharest (doar pentru cei selectați) / MIDPOINT Intensive Bucharest (only for selected participants)

Ora 12:00 | UNATC – Sala CINEMA / UNATC – CINEMA Hall
Conferință: ”Filmul de ajutor și estetica maximalistă în cinemaul lui Nae Caranfil„ – dialog între Nae Caranfil, Mihai Chirilov și dr. Andrei Grumeza. Eveniment organizat împreună cu Atelierul de Analiză a Ideilor și Mentalităților Contemporane (AMIC) al Facultății de Istorie, Universitatea București. / Conference: „Auteurism and the Maximalist Aesthetics Mirrored in Nae Caranfil’s Cinema” – dialogue between Nae Caranfil, Mihai Chirilov and dr. Andrei Grumeza. The event is organized in partnership with The Workshop on Analysis of Contemporary Images and Mentalities (AMIC) – Faculty of History, University of Bucharest.

Ora 14:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Retrospectivă UNATC (1966 – 1989) / UNATC Retrospective (1966 – 1989)

Usa (1966) – The Door (1966)

Viata in Roz (1970) – Life in Pink (1970)

Cercul (1968) – The Circle (1968)

Dus Intors (1971) – Back and Forth (1971)

Arta Apararii Individuale (1980) – The Art of Individual Defense (1980)

Cineverite (1980) – Cineverite (1980)

Inainte de Moarte (1981) – Before Death (1981)

Ora 16:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Retrospectivă UNATC (1990 – 2000) / UNATC Retrospective (1990 – 2000)

Cantec de Unul Singur (1995) – Singing by Myself (1995)

Sara, Jurnalul Lumii Libere (1995) – Sara, the Free World Journal (1995)

Grigore si Marieta (1996) – Grigore and Marieta (1996)

Telefon in Strainatate (1997) – International Phonecall (1997)

Mana lui Paulista (1998) – Paulista’s Hand (1998)

Golgota (1998) – Golgotha (1998)

Zapada Mieilor (1998) – The Snow of the Lambs (1998)

Fragile (2000) – Fragile (2000)

Bucuresti – Wien (2000) – Bucharest – Wien (2000)

Ora 19:00 | Cinemateca EFORIE / EFORIE Cinematheque
Ceremonia de premiere și proiecția filmelor premiate / Awards Ceremony & Screening of the awarded films

Detalii Eveniment

Perioada:
03-07 Decembrie 2019

Detalii Locație

Cinemateca Eforie

Județ:
Sector 5

Oraș:
Bucuresti

Adresa:
Strada Eforie nr. 2

Abonează-te la Newsletterul Gokid! Fii la curent cu evenimentele importante pentru copii din București!

EVENIMENTE SI ACTIVITATI LA CARE MERGEM CU COPILUL